Rádio LUMEN prináša projekt
pomoci Darujem ti svoj talent!

Zapojte sa aj vy!
Každý z nás má predsa talent pomáhať druhým.

Chcete pomáhať ľuďom,
len neviete ako a komu?

Darujte svoj talent tým, ktorí to najviac potrebujú!

Patríte k tým, ktorí pomoc viac
potrebujú ako vedia poskytnúť?

Napíšte presvedčivý príbeh, prečo si talent
zaslúžite práve VY!

Volám sa Pavol Štiťák. Jedným z mojich detských snov bolo stať sa záhradníkom. Aj sa mi to podarilo. Záhradným prácam sa profesne venujem posledných 5 rokov. K tomuto remeslu som sa dostal úplne náhodou. Vlastne bolo to jediné východisko ako sa uplatniť po rodičovskej dovolenke :).

Venujem sa hlavne údržbe záhrad, ako kosenie, strihanie okrasných kríkov, výrub stromov, strihanie ovocných stromov, čistenie záhrad, ich úprava a vlastne všetko okolo toho. Je to ale práca, ktorá je za určitých okolností aj mojím koníčkom. Je pokojná a hlavne človek je celý deň na čerstvom vzduchu. Má čas na premýšľanie o všeličom možnom. Veľakrát vidím výsledok svojej práce okamžite a to ma fascinuje.

A prečo som sa rozhodol zapojiť sa do projektu Darujem talent? Jednoducho preto, že chcem niekomu pomôcť, kto to potrebuje, ale o to viac tomu, kto si to nemôže dovoliť alebo nevládze. Často stretávam ľudí staršieho veku, prípadne invalidných dôchodcov, ktorí by tiež chceli mať pekne upravenú záhradku, upravený trávnik, ostrihané stromy. Alebo len potrebujú poupratovať v záhrade. Niečo suché vypíliť, zmenšiť nejaký strom, alebo ho len upraviť, odviezť staré konáre, lenže nemá im už kto pomôcť a sami nevládzu. Financie im nedovoľujú zaplatiť si niekoho, kto by im v tejto veci pomohol. V takejto finančnej núdzi sa neraz ocitajú aj zariadenia sociálnych služieb pre seniorov, detské domovy, či hospice. Budem rád, ak o sebe dajú vedieť. Viem, že neponúkam veľa a za pár hodín sa nedá všetko stihnúť, ale aj napriek tomu ponúkam jeden 8 hodinový deň práce. Bude mi naozaj cťou pomôcť niekomu, kto to potrebuje. Ďakujem.

Žiadam o úpravu záhradky pre svokru

Prostredníctvom manželky, ktorá stále počúva doma jej obľúbené Rádio Lumen, keď pripravuje deťom špeciálnu stravu podľa ich diagnózy (celiakia a diapetes) som sa dozvedel o projekte „Daruj svoj talent “ a rád by som sa pokúsil požiadať darcu, ktorý je zbehlý v prácach na záhrade o pomoc pre svoju 75-ročnú chorú svokru, ktorá ma pomerne veľkú záhradu s ovocnými stromami, ale je žiaľ na to sama.

Úprave zelene v okolí zariadenia

Organizácia Casa Slovensko prevádzkuje zariadenie pre seniorov a špecializované zariadenie v Bratislave a Pezinku s celodenným pobytom a 24 hodinovou odbornou starostlivosťou. Ponúkame profesionálnu pomoc tým, ktorí sú z dôvodu veku, nepriaznivého zdravotného stavu a...

Záhrada ako doma

Volám sa Ondrej a pracujem v Centre pre deti a rodiny Bratislava – Učiteľská ako vychovávateľ. Je to bývalý detský domov a deti v ňom ma volajú ujo. Aj u nás v domove je veľa vecí, ktoré si musíme svojpomocne urobiť. Od pána Pavla, by sme potrebovali poradiť a ukázať, ako sa orezávajú a tvarujú tuje, aby sme ich spolu s deťmi vedeli neskoršie aj sami upraviť. Už teraz mu ďakujeme za jeho dobrý príklad a budeme radi, ak ho aj osobne spoznáme.

Pomoc na záhradke

Nasťahovali sme sa do domu, kde ľudia, čo tu predtým bývali niekoľko rokov neudržiavali záhradku. Máme 5 malých detí a nemáme podmienky, aby sme záhradku dali do poriadku. Preto vás prosíme o pomoc. Ďakujeme vopred. 

Úprava záhrady aj pre návštevníkov múzea

Dobrý den. Rada by som privitala pomoc p. Pavla. Mali sme krasnu zahradu, ale roku 2004 sme postavili drevenicu, ktora mala byt zlikvidovana. Dnes drevenica sluzi ako expozicia ludoveho byvania a v rodinnom dome mame expoziciu odievania. Z financnych aj zdravotnych dovodov by som bola vdacna za upravu zahrady, ktora bude tesit rodinu, ale hlavne navstevnikov muzea.

Pomoc pre Janku z Vajnor

Millé rádio Lumen, moje meno je Daniela Zahustelová, som z Bratislavy a týmto sa uchádzam vo vašom projekte o pomoc pána Pavla pre svoju priateľku Janku, ktorá býva vo Vajnoroch s bratom a 95-ročným ockom. Ich záhrada už dlhý čas leží ľadom./haluze, brečtan/. Janka sa roky denne stará o ležiaceho slepého otca, sama má zdravotné problémy, jej brat je invalid a cukrovkár a ona nemá síl skultúrniť záhradu, aj keď by veľmi rada.

Moja záhrada volá po diagnostikovi, akým je Pavol Šťiťák

Bývam v dome, ktorého záhradu predchádzajúci majiteľ rozplánoval a aj upravil do podoby tzv. oddychovej letnej „sféry“ bývania. Záhradu rozdelil do terasiek (sme totiž na svahu), kameňmi vydláždil chodníky, máme tu ohnisko so sedením, záhradné osvetlenie. Avšak môj manžel (zomrel pred 10 rokmi) ani ja, nemáme skúsenosti s pravidlami udržiavania a rozvíjania potenciálu záhradnej časti obydlia. Záhrada volá po diagnostikovi, akým je pán Štiťák.

Pomoc pre Elenku, ktorá ma neprijala

Vážený pán Pavol Štiťák! Sme dve, ktoré Vás chceme poprosiť o pomoc pre Elenku Poláčkovú. Tá prvá, ktorá Vás o to prosí je jej náhradná mama, Mária Furdeková, ktorá ju vychovávala od prvej triedy. Tá druhá som ja Simonka Majerská, ktorá tiež prišla pred tromi rokmi do tejto rodiny pre podobný dôvod, ako bol u Elenky. Elenka ma však neprijala s láskou. A práve pre tento dôvod chcem prosiť, aby ste si pri rozhodovaní vybrali Elenku, aby videla, že ja ju mám rada a chcem jej dopriať.

Pre moju mamku, ktorá rada pomáha ľuďom v Nitre

Dobrý deň. Chcel by som týmto obdarovať moju mamku Katku. Je dvojnásobná vdova a je už chorá, nevládze si upraviť záhradu sama. Napriek tomu ani únava ani vyčerpanie jej nebránia pomáhať ľuďom v duchovnej oblasti. Celá sa rozdáva iným a na seba často zabúda. Ja však nie, veľmi si ju vážim a ako vyjadrenie vďaky by som vás chcel poprosiť o pomoc. Vďaka. Braňo.

O pomoc pre rodičov prosí dcéra zo Švajčiarska

Volám sa Andrea Zaugg, žijem vo Švajčiarsku a veľmi by som sa potešila, keby práve moji rodičia mohli toto vyhrať. Žijú sami v dome a už sú starší a hlavne moja mama je na tú ich celú záhradu sama. Bolo by to krásne, keby som pre nich takto z diaľky mohla získať tento talent pána Pavla.